Nově vybraný ministr školství Petr Gazdík nám, ač ještě nebyl ani jmenován ministrem, sdělil, že nová vláda zmrazí platy učitelům, protože prý na jejich zvýšení nebude mít. Zatím mluvil o třech měsících, ale známe to, tři měsíce uběhnou a kdo ví, co bude dál. Bývalý učitel matematiky a zeměpisu na »základce« v Bánově, později starosta malé podhorské obce Suchá Loz, vyrostl v průběhu let ve významného politika, který rozumí všemu. A přes problémy z malé školy v Bánově rozumí i celé problematice školství. Dokonce dle něho učitelé nemusí mít vystudovánu pedagogickou fakultu. To už samo o sobě o něčem vypovídá. V minulosti, a to je důležité také zmínit, do zmíněného ministerského křesla sedali vysokoškolští profesoři, kteří ve svém oboru leccos dokázali. Dnes znalosti a zkušenosti jsou zřejmě spíše na obtíž.
Jeho slova ovšem jsou velmi inspirující. Když si připomeneme stanoviska jeho kolegů od Starostů a nezávislých a ostatních spřátelených senátorů ze strany pětikoalice, pak je zde »nepatrný rozpor«. Senátoři z »pětky« se jednoznačně postavili za zvýšení platů členů Senátu, protože prý na přidání mají právo. Nadřeli se, chudáci. Musí být zaplaceni.
U Petra Gazdíka jde ovšem jen o školství. Obyčejný učitel musí vyjít s platem, který má, i když je třeba podhodnocen oproti jiným profesím. Senátor by ale, pokud by se mu plat zmrazil, žil na »pokraji hladu«, tedy i senátor od Starostů a nezávislých. No řekněte: Nechá se žít ze sto tisíc měsíčně a nějakého toho dalšího bonusu, který tu stotisícovku o nějaký ten tisíc zvyšuje? A to při stále stoupajících cenách. Přitom senátoři se tak snaží. Dokonce prezidenta kvůli svobodě a demokracii chtěli zcela demokraticky svrhnout. Nesvrhli. Nešlo to. Zeman jim šanci nedal. A tak nás aspoň rozkmotřili s Čínou.
Senát je pojistkou demokracie, tedy podle exprezidenta Havla. A proto si senátoři musejí přidat. Učitelé nehájí nic, nejsou současnou společností vážení, tak proč jim přidávat. Nejsou ani žádnou pojistkou demokracie.