V pátek 24. září se uskutečnila v Městské knihovně Písek v rámci pásma přednášek „Podzimní studentská“ předvolební debata lídrů stran a hnutí do Poslanecké sněmovny za Jihočeský kraj. Pozvání do debaty přijali a na foto zleva: Jan Bauer (Spolu), Lukáš Kolářík (Piráti a Stan), Alena Nohavová (KSČM), Ondřej Veselý (ČSSD). Z účasti se omluvila a nebyla přítomná Iveta Štefanová (SPD). Besedu moderoval Václav Dolejší (Seznam Zprávy).
Konferenční sál s kapacitou asi 80 míst zaplnila bohužel jen malá skupinka asi 15–20 převážně píseckých náctiletých studentů. V rámci úvodních otázek představili lídři kandidátek hlavní a podstatné představy ze svých volebních programů a v této úvodní části měli kandidáti vyrovnaný časový prostor. Při dalším pokračování besedy to však přestalo platit a moderátor zcela nepokrytě upřednostňoval pravicové lídry Jana Bauera (Spolu) a Lukáše Koláříka (Piráti). Vedoucí kandidátka KSČM Alena Nohavová a lídr kandidátky ČSSD Ondřej Veselý byli při odpovědích kráceni minimálně o jednu pětinu a při některých odpovědích až o jednu čtvrtinu času. Reagovat na některé dotazy studentů ani nemohli – nedostali prostor, a reagovat mohli pouze pravicoví lídři.
Jistý údiv při oslovení zástupkyně KSČM vzbudila náctiletá studentka argumentující zločiny komunistů. Nutno poznamenat, že zástupkyně KSČM Alena Nohavová argumentovala velmi dobře, také odsoudila nezákonnosti padesátých let a distancovala se od nich. Při zpětně zadané otázce studentce ať vyjmenuje od té doby do současnosti alespoň jeden další případ zločinů nedokázala odpovědět. Nereagovala ani na některé příklady pro občany velmi pozitivního směru společenské činnosti zasluhující reinkarnaci. Šlo o příklad řešení bytové otázky v minulosti i dnes cestou družstevní bytové výstavby. Použit byl vlastní příklad z doby mladého manželství kandidátky Aleny Nohavové a takových konkrétních argumentů bylo víc. Bylo vidět, že si studenti naléhavost řešení tohoto společenského problému neuvědomují.
O názorové orientaci náctiletých vypovídá další reakce. Na otázku moderátora, komu by při hlasování ve volbách dali hlas reagovali bez rozmýšlení neobvykle. Pro KSČM a ČSSD nezvedl ruku nikdo. Zato pro pravicové hnutí Spolu a poté pro Piráty zvedli ruku všichni. A mezi těmi volebními subjekty až na dvě výjimky vůbec nerozlišovali.
Jak si vysvětlit takové jednotné projevy mladých nemající argumentační oporu ve společenské realitě minulosti ani současnosti? Příčin je jistě mnoho. Já pro tuto chvíli připomenu jen jednu z nich. Je jím dlouho trvající přímá i nepřímá ideologická indoktrinace společnosti výkladem nových pořádků a historie. Po dobu třiceti let je zaměřená na rodiče, z rodičů se přenáší na děti a na děti navíc v rámci nových školních vzdělávacích systémů.
Městská knihovna Písek v rámci podzimní činnosti připravila pásmo přednášek pro studenty, což byla i tato beseda. Nebyla tedy určena široké dospělé veřejnosti. Proto také název „Podzimní studentská“. Jistě na poznání názorové orientace zajímavá beseda, která mohla být také dospělými oceněna. Mohla být více propagována tak, aby byla alespoň využita kapacita přednáškového sálu, který byl zaplněn snad jen z jedné třetiny.