Napadení Sovětského svazu Německem, velká antihitlerovská koalice a poučení pro dnešek

17. 6. 2021

Významná výročí, která si letos připomínáme, předznamenala historický vývoj nejen v Evropě, ale i na celém světě. Dne 22. června 1941 napadlo nacistické Německo a jeho spojenci Sovětský svaz. Celý svět, a zvláště velmoci jako USA a Velká Británie, sledoval vývoj situace na bojištích s velkým napětím. Bylo totiž jasné, kdo bude v případě vítězství nacistů nad SSSR následovat.

Proto velmoci uspíšily jednání o vytvoření velké protihitlerovské koalice. Tento jev nabyl nových rozměrů po odražení hitlerovských vojsk Rudou armádou před Moskvou na podzim roku 1941, kdy se ukázalo, že nacistické Německo lze porazit. Západní velmoci překonaly tehdy ideologické rozdíly a zájmy a zahájily novou epochální spolupráci se Sovětským svazem. Společné vítězství nad nacismem pak zpečetila konference v Postupimi, jejíž závěry platí dodnes a chrání zájmy naší republiky, a soudní proces s hlavními nacistickými válečnými zločinci, který proběhl v Norimberku.

Po porážce nacismu a fašismu protihitlerovskou koalicí a překonání těžkých důsledků druhé světové války bylo hlavním cílem evropské integrace, navzdory studené válce, zajištění míru a bezpečnosti na evropském kontinentě. Projevily se rovněž nové podněty rozvoje prostředků ke zvyšování hospodářského blahobytu a evropské integrace. To vedlo mj. také k vytvoření Evropského hospodářského společenství.

K zajištění míru na našem kontinentě a navázání všestranné spolupráce směřovala také jednání, jež nakonec vedla k podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, k němuž se 1. srpna 1975 v Helsinkách kromě států východní a západní Evropy připojily i USA a Kanada. Tento cíl sledovalo rovněž vytvoření a následné rozšiřování Evropské unie, jejímž členem je dnes i naše republika.

Trubačům, kteří dnes ohlašují nový »Drang nach Osten«, je nutno znovu připomenout, že bez krachu blitzkriegu a odražení německých hitlerovských vojsk Rudou armádou před Moskvou před 80 lety na sklonku roku 1941 by poválečný vývoj Evropy a světa tak, jak ho dnes známe, nebyl možný. Proto jsou tato výročí významná a poučná dodnes a je nutno je připomínat.

Autor: 
Jaroslav VODIČKA, předseda ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu
Zdroj: 
ihalo.cz