Shrneme-li události končícího týdne, tak byl charakteristický pokračováním nouzového stavu plošně bez rozlišení místní situace v jednotlivých krajích a rozvolnění odložila až po velikonočních svátcích.
V členské základně vyvolalo velký rozruch rozhodnutí vlády o převedení dalších pěti mld. Kč do rozpočtu armády. Tyto peníze sice byly podle předběžných dohod určeny pro armádu, ale vázány pro krytí výdajů spojených s pandemickou a nepříznivou zdravotní a epidemiologickou situací, a ne na nákup zastaralé a předražené vojenské techniky. Hnutí ANO tak opakovaně neplní část bodů z toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM v roce 2017.
Proto Výkonný výbor ÚV KSČM na svém jednání 1. dubna rozhodl o zahájení dohadovací řízení s hnutím ANO 2011 a dále doporučil plénu ÚV KSČM schválit vypovězení smlouvy o toleranci. O konečném rozhodnutí další tolerance menšinové vlády ANO a ČSSD již začal hlasovat per rollam Ústřední výbor KSČM. Bude ukončeno do 6. dubna.
Velmi otevřeně a protičesky se pravicová opozice ve složení ODS, Pirátů, KDU ČSL, TOP 09 a STAN vymezila proti kroku vlády ve věci tendru na výstavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany, která setrvala na oslovení Rosatomu jako jednoho z pěti uchazečů o jeho výstavbu. KSČM trvala na oslovení všech dodavatelů a odmítá nepokryté zatěžování českých občanů zájmy na zisku zahraničního kapitálu. Velmi nebezpečná je i rétorika pravice, která o ČLR a RF mluví jako o nepříteli a používá slova, která jsou v rozporu s uzavřenými smlouvami jak ČR, tak EU s těmito státy. To oslabuje i naši ekonomiku a možnosti našeho exportu, ale žel i samotné diplomatické vztahy s těmito státy. Některé výroky jsou i na hranici válečné propagandy.
Výkonný výbor podle informací ČTK také rozhodl o tom, že na 17.4. svolá zasedání Ústředního výboru do Nymburka, kde se bude hlasovat i o změnách ve vedení KSČM.