Tábor - Pintovka 2020: Odkaz Mistra Jana Husa je i pro současnost stále aktuální

7. 7. 2020

6. července si občané Jihočeského kraje každoročně připomínají v Husinci, Táboře, Jindřichově Hradci, Strakonicích, na Kozím Hrádku a jinde výročí upálení Mistra Jana Husa. Již tradiční vzpomínkový akt k 605. výročí upálení Mistra Jana Husa se uskutečnil včera v táborském lesoparku Pintovka. Setkání občanů a vzpomínkový akt se uskutečnil pod patronací ÚV KSČM, Jihočeského krajského výboru KSČM, Okresního výboru KSČM Tábor, Klubu levicových žen v Táboře a Klubu českého pohraničí. Vzpomínkový akt zahájil předseda OV KSČM Tábor Vojtěch Vavera, přivítal hosty a předal slovo moderátorce Anně Vaculíkové.

S hlavními projevy vystoupili předseda ÚV KSČM a první místopředseda PS PČR Vojtěch Filip, předsedkyně Jč KV KSČM Alena Nohavová a vedoucí kandidát do krajského zastupitelstva Radek Nejezchleb. Dále vystoupili předsedkyně Krajské rady KČP Jana Kozáková, předsedkyně Republikové rady LKŽ Květa Šlahúnková, předseda Klubu zastupitelů KSČM Jihočeského kraje Václav Kučera a přítomní kandidáti do krajského zastupitelstva. Celou akci s přehledem moderovala Anna Vaculíková, zástupkyně jihočeské Krajské komise mládeže při ÚV KSČM a rovněž kandidátka do krajských voleb v Jihočeském kraji.

Aktualizací Husova odkazu k dnešku se zabývala řada vystupujících. Mezi nimi byla patrná shoda na odkazu základních tézí Mistra Jana pro současnou dobu. I dnes, jako před 605 lety, lze nalézt jistou paralelu mezi minulostí a současností. Je to například otázka mamonu, která stále kriticky rezonuje ve společnosti a před kterou není uchráněna ani církev. Vzpomeňme občany kritizované tzv. církevní restituce. To je konkrétní příklad nemorálnosti, honba za majetkem a mamonem dnešní doby.  Mistr Jan Hus otevřeně kritizoval takový mravní úpadek, který poznáváme i v současnosti. Také pravda stále vadí některým mocným. Připomeňme jen „kdo pravdu říká, hlavu si občas rozbíjí“, to se dnes děje jinými prostředky. Už se neupaluje, ale jiný názor je stále hrozbou a často vede k diskriminaci, ostrakizování až ztrátě zaměstnání. Ale oproti století patnáctému máme více reálnějších možností jak se bránit.

Učení Mistra Jana přesáhlo už za jeho života svým významem hranice tehdejší české země. Šlo především o jasný sociální rozměr, když pranýřoval zlořády a honbu za majetkem. Hus bojoval za očistu církve, postavil se proti odpustkům, psal o rovnosti lidí, přiznal právo postavit se přímo proti těm, kteří jsou »nehodní« a jde jim pouze o bohatství, než o blaho všech lidí. V tom byla a je výzva k odporu proti zneužívání moci, která je stále aktuální.

Z hlediska přípravy voleb připomněl např. Vojtěch Filip úsilí KSČM v navracení zašantroceného majetku zpět do rukou státu. Již se podařilo například formou odkupu akcií některých společností vrátit vodu a některé vodní zdroje do rukou státu. V jiném případě se podařilo „vyrvat“ ze spárů zahraničního vlastníka část strategického nerostného bohatství - lithium. S tímto perspektivním rudným bohatstvím se také v minulosti různě kupčilo, až skončilo jako voda u zahraničního vlastníka. Takových příkladů je celá řada.

Vedoucí kandidát Radek Nejezchleb připomněl přijaté „desatero“, se kterým půjde s největší pravděpodobností KSČM v Jihočeském kraji do voleb. Ze vzpomenutého desatera poukázal například na stále větší problém v zabezpečení stomatologických služeb a různou kvalitu nemocnic v kraji. I to považuje za velmi důležité a za oblast, na kterou stojí za to soustředit pozornost zastupitelů KSČM. Omlazená kandidátka k tomu vytváří všechny předpoklady.

Alena Nohavová, předsedkyně Jč KV KSČM zase hovořila o nedostatcích ve středním školství. Upozornila např. na nedostatek odborných učňovských škol, které by nám měly vychovávat dorost s řemeslnými dovednostmi. Připomněla také nedostatky v sociální oblasti.  Zde bude usilovat, mimo jiné, o rozšíření výstavby domů s pečovatelskou službou a ústavů s následnou péčí pro seniory.

Předseda klubu zastupitelů KSČM Václav Kučera shrnul činnost klubu a poukázal na složitost prosazování volebního programu KSČM v současném složení zastupitelstva.

Předsedkyně Republikové rady LKŽ Květa Šlahúnková zmínila, že Hus byl také zastáncem zrovnoprávnění postavení žen na úroveň mužů nejen v církvi, a že úsilí o rovnoprávnost je bohužel stále aktuální i v současnosti.

Marián Lichtenberg, Bedřich Mašík a celá řada dalších krajských kandidátů vzpomenuli například přijetí opatření k nápravě škod způsobené kůrovcem atd. Kandidáti vyjadřovali úsilí soustředit se také na údržbu, obnovu a budování nových vodních zdrojů, rybníků a retenčních nádrží. To je jen malý výčet opatření, která vyplývají z volebního programu jihočeské KSČM a hesla "Jistota, práce, bezpečí"..

Fotogalerie

https://pisek.kscm.cz/sites/default/files/styles/thumbnail/public/soubory/uzivatele/kovarik/Ruzne/Pintovka/Pintovka%202020/pintovka_2020_003.jpg?itok=28RXSENy
Autor: 
+ foto: jk
Zdroj: 
Vlastní