Letos se budou konat krajské volby, a složení zastupitelstev se tak změní. Presto se stále nabízí otázka, jelikož rok teprve začíná, co je ještě nutné letos dořešit. Zeptali jsme se proto těch nejpovolanějších.
Jaký největší problém musí kraj řešit? Osobně vidím tři hlavní oblasti problémů, se kterými se musí Jihočeský kraj vypořádat.
První je otázka samostatného zákona o NP Šumava. Měl by stanovit jistá pravidla a pravomoci jak pro ochranu přírody, tak pro hospodářskou nebo jinou činnost. Dotýkal by se rozvoje obcí na území parku, přípravy změn územních plánů a celkově jejich činností. Řešení navrhované ministerstvem životního prostředí - ať si příroda pomůže sama, pod starými uschlými stromy vyroste nový, zdravý les - je běh na dlouhou trat a výsledek, zda zvítězí kůrovec nebo příroda, není jistý. Udržení přírody na Šumavě aspoň ve stavu, v jakém je dnes, je i finanční otázkou. Rozvoj turismu v létě i v zimě nabízí místním obyvatelům zaměstnání, obcím přináší z poplatku navýšení financí do obecní pokladny.
Druhou palčivou záležitostí je integrovaná doprava. Kraj vynakládá nemalé finance na zajištění, a hlavně rozšíření dopravní obslužnosti tak, aby byl celý kraj pokryt jednotným systémem. Letos nove, vyvstal problém se státními a soukromými dopravci, se sjednocením a uznáváním jízdenek mezi dopravci v kraji, ale i mezikrajové.
Třetím často diskutovaným tématem mezi našimi občany je budoucnost českobudějovického letiště. Investovaly se zde už stovky milionu, ale dokončení je stále v nedohlednu. Je to způsobeno i tím, že dlouho trvalo, než stát letiště předal do majetku Jihočeskému kraji. Ten musí nadále investovat do jeho údržby a výstavby, aby byly splněny požadavky na certifikaci potřebnou pro letištní provoz. Nyní se zpracovává studie na vybudování potřebného logistického zázemí. Projednává se i prodej podílu města České Budějovice Jihočeskému kraji. A problému je v kraji víc.