Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí ... Nestává se to často. To, že by vyšetřovatelé vystoupili proti nadřízeným tak kriticky jako v tomto případě. V případě, kdy jde o jednu z nejsledovanějších afér v zemi – dotační kauzu Čapí hnízdo, spojovanou předně se jménem současného předsedy vlády. Kauza je podle policistů účelová, což tvrdí od počátku i samotný premiér Andrej Babiš (ANO).
Konkrétně jde o tyto policejní vyšetřovatele: kpt. Mgr. Mariana Janouška, kpt. Bc. Pavla Fialu, kpt. Mgr. Martina Procházku, kpt. Mgr. Petra Čupu. Co je spojuje? Čtveřice viní vedení pražské policie, že šlo na ruku někdejšímu ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).
Na Chovancovo zadání podle vyšetřovatelů vznikla Babišova aféra. A to jako politikum.
Tento článek může ovlivnit vnímání zmíněné kauzy. Toho si je redakce pp_magazínu vědoma. Avšak jde o autorizovanou výpověď týmu vyšetřovatelů pražské kriminálky. Ti se ji rozhodli zveřejnit pod vlastními jmény. Rovněž ji předali novému krajskému šéfovi – Janu Ptáčkovi. Ptáček jejich podání zaevidoval a jeho relevanci chce prošetřit.
Pro pp_magazín Ptáček uvedl: „Zabývám se všemi oznámeními, které obdržím…“
Závěrem článku pak popíšeme i motivaci policistů k nezvyklému mediálnímu vystoupení.
Obvinění Tuhého a Chovance
Co se týká hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo – kpt. Ing. Pavla Nevtípila, jeho kolegové (byť jsou z jiného oddělení) tvrdí: „Za kauzu dotačního podvodu, směřujícího k obvinění zejména Ing. Andreje Babiše a Ing. Jaroslava Faltýnka, obdržel mimo jiné post zástupce vedoucího 3. oddělení OHK – SKPV (odboru hospodářské kriminality, pozn. red.) hl. m. Prahy, jelikož je (Nevtípil) tvárný.“
Co to podle policistů znamená? Co tím míní? „Vyčkal s žádostí o vydání k trestnímu stíhání a načasoval tyto úkony před volby do poslanecké sněmovny, a to za jedním jediným účelem – poškodit hnutí ANO, aby obdrželo co nejméně preferencí.“
Jde o závažné tvrzení ze strany Nevtípilových kolegů. Shora jmenovaní vyšetřovatelé vysvětlují jeho podstatu: „Můžeme čestně prohlásit, že každý případ lze prodlužovat několikrát a státní zástupce nezjistí účelovost prodlužování – tedy jednoduchou skutkovou podstatu. Tam, kde se periodicky opakuje půlroční lhůta, nemůže státní zástupce zjistit právní relevantnost prodlužování.“
Je-li, slovy policisty Janouška, „ke spisu přidělen takzvaný tvárný státní zástupce, policista může načasovat vyšetřování, na kdy se mu to hodí.“ A kriminalisté dodávají: „Tak jako v kauze Čapí hnízdo, kdy vůbec nejde o trestnost činu, ale o načasování projednání skutku.“
Janoušek: Úkoly rozděloval Švamberk
Vyšetřovatel Janoušek pokračuje: „Dohledovou činnost vykonával a rozkazy udílel kpt. Ing. Pavlu Nevtípilovi plk. JUDr. Ivan Smékal, který byl instruován plk. Ing. Luďkem Švamberkem, tehdejším vedoucím odboru Útvaru služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia. Za načasování trestního stíhání mimo jiné obdržel plk. Ing. Luděk Švamberk post náměstka ředitele Útvaru služby kriminální policie a vyšetřování.“
Rozkazy udílel kpt. Ing. Pavlu Nevtípilovi plk. JUDr. Ivan Smékal, který byl instruován plk. Ing. Luďkem Švamberkem. Vyšetřovatel kpt. Mgr. Marian Janoušek
A nyní přichází doposud nejsilnější obvinění policistů: „Plk. Ing. Luděk Švamberk obdržel zadání od genmjr. Mgr. Bc. Tomáše Tuhého, Ph.D. na pokyn Bc. Milana Chovance, tehdejšího ministra vnitra. Pokyn byl zadán z důvodu zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci, což se nepodařilo. Ale minimálně uvedená trestná činnost zločinného spolčení blokovala sestavování vlády.“
Kromě svých výpovědí konkrétní důkaz vyšetřovatelé nepředkládají.
Přestože kromě svých výpovědí konkrétní důkaz vyšetřovatelé nepředkládají, pokračují: „Vzhledem k prosakování informací k shora uvedenému zločinnému spolčení, začínají se zahajovat s dotčenými policisty kázeňská řízení a odebírání spisových materiálů, kdy toto probíhá za přispívání některých státních zástupců, například JUDr. Nováka z městského státního zastupitelství.“
A citujme čtveřici vyšetřovatelů dále: „Síla zločinného spolčení dosahuje vrcholu v souvislosti se spoluprací státních zástupců jednak z obvodu, jednak z města, ale pozor, rovněž z vrchního státního zastupitelství. Domluvit vedením policie s konkrétním státním zástupcem odebrání spisového materiálu je ta nejjednodušší možnost.“
Zajímavá mediální shoda…
Není bez zajímavosti, že policisté předali svoji výpověď pp_magazínu v úterý 6. listopadu 2018, kdy současně publikoval ČRo rozsáhlý článek: 10 důkazů policie v kauze Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie.
Z materiálů, které ČRo získal, má vyplývat, že obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stojí na desetičlánkovém důkazním řetězci: především pak vychází z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.
Právě tyto dva materiály, uvádí ČRo, byly rozhodující pro stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých. Až poté, co je kriminalisté obdrželi, padlo obvinění. „Tyto důkazní prostředky byly získány až po posledním podání vysvětlení Andreje Babiše,“ stojí podle ČRo v dokumentu pražského státního zastupitelství.
Detektivové a státní zastupitelství průběh vyšetřování citlivého případu téměř vůbec nekomentují. Pakliže by se k obvinění vyšetřovatelů vyjádřili, rádi jejich stanoviska zveřejníme.
Celý článek ČRo si můžete přečíst zde.
Motivace vyšetřovatelů? Prý šikana
Jaká je motivace policistů k veřejnému vystoupení – de facto k potopení Nevtípila a Smékala – svých kolegů? Jejich slovy neutěšené poměry na pracovišti, což ilustrují i dokumentací (například ohledně neoprávněného stíhání jedné z vyšetřovatelek, viz níže).
Jmenované policisty taktéž spojuje, že jsou aktivní v odborech a zastupuje je odborová aliance IZS (integrovaného záchranného systému); její představitelé jsou s plukovníkem Smékalem ve velmi napjatých vztazích. Právě pod Smékala, jak bylo zmíněno, vyšetřování Čapího hnízda spadá; zmíněné policisty prý šikanuje (v lednu odchází Smékal do civilu).
„Vážím si kolegů, kterým není tento hnus lhostejný a mají odvahu jej zveřejnit,“ uvedla někdejší policistka Petra Lhotáková z aliance; zmíněné vyšetřovatele zastupuje.
„Mluvila jsem o tom (poměrech na pražské kriminálce, pozn. red) už s panem Randákem,“ uvedla například vyšetřovatelka Luďka Abuzaradová.
„Řediteli KŘPA Ptáčkovi (Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy, pozn. red.) jsem v nedávné době poslala stížnost na poměry na pracovišti, jejichž důsledkem je moje nepravomocné trestní a kázeňské řízení. Informace o mých kauzách byly sice zveřejněny, ale původce neznám,“ uzavřela vyšetřovatelka.
* * *
Zločinecká skupina KRPA_příloha stížnosti
Zdroj:
http://ppmagazin.com/vybusna-vypoved-ctverice-vysetrovatelu-promluvila-k...