Uveřejňujeme plné znění Putinova projevu, který pronesl o půlnoci našeho času (02:00 Moskevského). Domníváme se, že český občan má právo si udělat sám představu o světě, ve kterém žije a nebýt odkázán na překrucování, vytrhávání ze souvislostí, vymlčování, cenzorování a lhaní “médií hlavního proudu”, aktivistické České televize a aktivistického Českého rozhlasu.
Na závěr oslav 80. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce vystoupil Vladimir Putin s prohlášením pro média, v němž shrnul výsledky své práce ve dnech 7.-10. května.
Putin: Dobrý večer nebo možná dobrou noc! Rád bych všechny přivítal. Ctěné dámy a vážení pánové! Vážení kolegové!
Rád bych vám všem ještě jednou poblahopřál k velkému Dni vítězství! Chtěl bych poděkovat našim přátelům, našim zahraničním partnerům, kteří s námi v těchto dnech byli v Moskvě na oslavách výročí, aby uctili pokolení vítězů.
Vzdáváme čest všem, kteří přispěli ke společnému vítězství nad nacismem, včetně našich spojenců v protihitlerovské koalici, vojákům Číny, účastníkům protifašistického odboje v Evropě, bojovníkům lidově osvobozeneckých hnutí v Africe a asijsko-pacifickém regionu a dobrovolníkům ze zemí Latinské Ameriky.
S našimi přáteli a podobně smýšlejícími lidmi nás spojuje společná paměť a úcta k historii, k činům skutečných hrdinů, kteří bojovali za svobodu, a samozřejmě odpovědnost za budoucnost, za budování spravedlivějšího a bezpečnějšího světa. V centru pozornosti dvoustranných a mnohostranných jednání, která se konala v Moskvě, byly otázky, na nichž přímo závisí stabilní a udržitelný rozvoj celého světového společenství – Eurasie a dalších regionů světa.
/Jednání/ probíhala samozřejmě ve zvláštní, slavnostní a sváteční atmosféře, ale byla také nesmírně bohatá a informativní, naplněná tématy politické, hospodářské a humanitární agendy.
Shrnu-li to, a rád bych tak učinil nyní, řekl bych, že ve čtyřech dnech – od 7. do 10. května – jsme měli oficiální návštěvy vedoucích představitelů tří zemí: Čínské lidové republiky, Bolívarovské republiky Venezuela /República Bolivariana de Venezuela/ a Vietnamské socialistické republiky.
Kromě toho se uskutečnilo 20 bilaterálních setkání s hlavami zemí SNS, Asie, Afriky, Blízkého východu, Evropy a Latinské Ameriky. Oslav se zúčastnilo celkem 27 hlav států ze SNS, Asie, Afriky, Blízkého východu, Evropy a Latinské Ameriky a také asi 10 šéfů mezinárodních organizací. Dalších šest zemí bylo zastoupeno na vysoké úrovni.
V této široké účasti delegací ze zahraničí a mezinárodních organizací vidíme inspirativní důkaz skutečné konsolidace kolem trvalých myšlenek a hodnot našeho společného Velkého vítězství.
Jsme vděčni představitelům 13 států, kteří vyslali jednotky svých národních ozbrojených sil k účasti na přehlídce na Rudém náměstí. Jejich pochod, bok po boku s našimi přehlídkovými jednotkami, naplnil společný svátek zvláštní energií a duchem bojového bratrství, které se zrodilo během druhé světové války.
S potěšením jsem osobně poděkoval velitelům Korejské lidové armády a předal nejvřelejší slova vojákům a velitelům jednotek speciálních sil Korejské lidově demokratické republiky, kteří společně s našimi bojovníky profesionálně a, chci zdůraznit, svědomitě plnili své úkoly při osvobozování pohraničních regionů Kurské oblasti od formací kyjevského režimu. Zdůrazňuji, že prokázali odvahu a hrdinství, jednali – chci to opětovně zopakovat – s nejvyšší mírou profesionality a prokázali dobrý výcvik a přípravu.
Pro všechny představitele států bylo zvláštní ctí pozdravit na tribunách hlavní hrdiny výročí Vítězství – veterány druhé světové války z Ruska, Izraele, Arménie a Mongolska.
Rád bych upozornil, že navzdory hrozbám, vydírání a překážkám, včetně zablokování vzdušného prostoru, přijeli do Moskvy i představitelé některých evropských zemí – Srbska, Slovenska a Bosny a Hercegoviny. Opakuji: chápeme, jak obrovskému tlaku čelili, a proto si upřímně vážíme jejich politické odvahy, jejich pevného morálního postoje, jejich rozhodnutí sdílet s námi svátek, uctít památku hrdinů Velké vlastenecké války a druhé světové války, kteří bojovali jak za svou vlast, tak za to, aby zbavili celý svět, celé lidstvo, hnědého moru, a to bez jakéhokoli přehánění.
Je pro nás důležité, aby si to připomněly miliony Evropanů, představitelé zemí, které provádějí suverénní politiku. To nám dává optimismus a naději, že dříve či později, i na základě poučení z historie a názoru našich národů, začneme směřovat k obnovení konstruktivních vztahů se státy Evropy. Včetně těch, které se ani dnes nevzdávají své protiruské rétoriky a zjevně agresivních akcí vůči nám. Stále se s námi snaží – vidíme to právě teď – mluvit, po pravdě řečeno, hulvátsky a za pomoci ultimát.
Naše komplexní partnerství a strategická spolupráce s Čínskou lidovou republikou může sloužit jako skutečný příklad moderních rovnoprávných vztahů v 21. století. Hlavním hostem oslav 80. výročí Velkého vítězství byl prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching.
Vedli jsme mimořádně plodná jednání, přijali dvě společná prohlášení na úrovni hlav států, podepsali řadu mezivládních a meziresortních dohod pokrývajících oblasti, jako je energetika, obchod, finance, věda, kultura a mnohé další. Jak jsem již uvedl, bylo dohodnuto, že v září uskutečním oficiální reciproční návštěvu Číny u příležitosti oslav 80. výročí vítězství nad militaristickým Japonskem.
Je hluboce symbolické a přirozené, že hlavní, skutečně hlavní vzpomínkové akce spojené s 80. výročím konce druhé světové války v Evropě a Asii se budou konat v Moskvě a Pekingu – v hlavních městech států, jejichž národy prošly nejtěžšími zkouškami a zaplatily nejvyšší cenu za společné vítězství.
Vážení kolegové, myslím, že je každému jasné, že jednání a schůzky v Moskvě se dotkly i otázky řešení konfliktu na Ukrajině. Jsme vděčni všem našim hostům, našim přátelům za pozornost, kterou tomuto konfliktu věnují, a za úsilí, které vynakládají na jeho ukončení. Proto se domnívám, že je nutné věnovat se tomuto tématu samostatně.
V této souvislosti bych chtěl říci, že, jak víte, Rusko opakovaně přicházelo s iniciativami na uzavření příměří, ale tyto iniciativy byly ukrajinskou stranou opakovaně sabotovány. Kyjevský režim například asi 130krát prokazatelně porušil 30denní – chci to zdůraznit – 30denní moratorium, od 18. března do 17. dubna, na údery na energetická zařízení, které bylo vyhlášeno v souladu s naší dohodou s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem.
Rovněž nebylo dodrženo Ruskem iniciované velikonoční příměří: režim příměří byl ukrajinskými formacemi porušen téměř pěttisíckrát. Přesto jsme na oslavu Dne vítězství –dne považovaného za nedotknutelný svátek pro každého z nás, vždyť jsme přinesli 27 milionů obětí – vyhlásili příměří již potřetí.
Zároveň jsme našim kolegům na Západě, kteří podle mého názoru upřímně hledají cesty k urovnání, sdělili náš postoj k této otázce, k příměří v Den vítězství, že v budoucnu nevylučujeme možnost prodloužení podmínek tohoto příměří – ale samozřejmě po analýze toho, co se stane v těchto dnech, na základě výsledků toho, jak kyjevský režim zareaguje na náš návrh.
A co vidíme? Jaké jsou výsledky? Kyjevské mocenské orgány – vlastně to sami vidíte velmi dobře – na náš návrh na příměří vůbec nereagovaly. Navíc po oznámení našeho návrhu – a to se stalo, jak si pamatujete, 5. května letošního roku – zahájily kyjevské orgány ve dnech 6. až 7. května rozsáhlé útoky. Do úderu bylo zapojeno 524 bezpilotních letounů a řada raket západní výroby. Současně bylo v Černém moři použito také 45 becků – člunů bez posádky.
Ve skutečnosti během těchto tří dnů námi vyhlášeného příměří – 8., 9. a 10. – bylo z médií, vlastně i z vašich zpráv, jasné: během této doby bylo učiněno pět cílených pokusů o útok na státní hranici Ruské federace v Kurské oblasti a na spojnici s Bělgorodskou oblastí, a to právě ve dnech námi vyhlášeného příměří. Kromě toho bylo podniknuto dalších 36 útoků v jiných směrech. Všechny tyto útoky, včetně pokusů o proniknutí na území Ruské federace v Kurské a Belgorodské oblasti, byly odraženy. Naši vojenští experti se navíc domnívají, že neměly žádný vojenský význam, byly vedeny čistě z politických důvodů a nepřítel při nich utrpěl velmi těžké ztráty.
Jak jsem již řekl, kyjevské mocenské orgány nejenže odmítly náš návrh na příměří, ale – jak jsme všichni viděli – pokusily se dokonce zastrašit představitele států, kteří se sešli na oslavách v Moskvě. Víte, vážení kolegové, když jsem se setkal se svými kolegy zde v Moskvě, napadla mě taková myšlenka. Dovolte mi, abych se s vámi o ni podělil: koho z těch, kteří přijeli do Moskvy oslavit vítězství nad nacistickým Německem, se snažili zastrašit? Koho? Vždyť ti, kteří k nám přijeli, jsou vůdci ne vzhledem k oficiálnímu postavení, ne vzhledem ke své funkci, to jsou vůdci s charakterem, s přesvědčením a jsou připraveni své přesvědčení hájit. Kdo se je tedy snažil zastrašit? Ti, kteří stojí v pozoru, salutují a tleskají bývalým vojákům SS? Nebo oslavují jako národní hrdiny ty, kteří za druhé světové války kolaborovali s Hitlerem? Zdá se mi, že se jedná o pokus o atentát zjevně nevhodnými prostředky, a ti, kdo se o něj pokoušejí, nemají na to, o co se pokoušejí.
Znovu opakuji: opakovaně jsme navrhovali kroky vedoucí k příměří. Nikdy jsme neodmítli dialog s ukrajinskou stranou. Dovolte mi, abych znovu připomněl: nebyli jsme to my, kdo přerušil jednání v roce 2022; byla to ukrajinská strana, kdo tak učinil. V této souvislosti navzdory všemu navrhujeme, aby kyjevské orgány obnovily jednání, která přerušily na konci roku 2022, aby obnovily přímé rozhovory. A, což bych měl zdůraznit, bez jakýchkoli předběžných podmínek.
Navrhujeme, aby byly bezodkladně zahájeny příští čtvrtek 15. května v Istanbulu, kde se konaly dříve a kde byly přerušeny. Jak víte, turečtí kolegové opakovaně nabízeli své služby při organizaci takových rozhovorů a prezident Erdogan udělal pro jejich organizaci mnoho. Připomínám, že jako výsledek těchto rozhovorů byl připraven návrh společného dokumentu, který parafoval šéf kyjevské vyjednávací skupiny, ale na naléhání Západu byl prostě hozen do koše.
Zítra nás čeká rozhovor s tureckým prezidentem Erdoganem. Chtěl bych ho požádat, aby nám poskytl takovou příležitost k jednání v Turecku. Doufám, že potvrdí své přání přispět k hledání míru na Ukrajině.
Jsme odhodláni vést s Ukrajinou seriózní jednání. Jejich smyslem je odstranění hlavních příčin konfliktu a nastolení dlouhodobého trvalého míru pro historickou perspektivu. Nevylučujeme, že v průběhu těchto jednání bude možné dohodnout se na některých nových příměřích. Ale na takovém příměří, které by dodržovalo nejen Rusko, ale i ukrajinská strana a které by bylo prvním krokem, opakuji, k dlouhodobému, trvalému míru, nikoliv prologem k pokračování ozbrojeného konfliktu poté, co by se ukrajinské ozbrojené síly přezbrojily, doplnily a horečně kopaly zákopy a nové opěrné body. Kdo potřebuje takový mír?
Náš návrh je, jak se říká, na stole. Rozhodnutí je nyní na ukrajinských orgánech a jejich kurátorech, kteří, jak se zdá, vedeni spíše osobními politickými ambicemi než zájmy svých národů, chtějí pokračovat ve válce s Ruskem rukou ukrajinských nacionalistů.
Opakuji: Rusko je připraveno k jednání bez jakýchkoli předběžných podmínek. Nyní probíhají bojové akce, válka, přesto navrhujeme obnovení jednání, která byla přerušena ne vinou naší strany. Co je na tom špatného?
Ti, kdo si skutečně přejí mír, nemohou jinak než to podpořit. Zároveň bych chtěl ještě jednou poděkovat za zprostředkovatelské služby a úsilí zaměřené na mírové řešení ukrajinské krize, které vyvíjejí naši zahraniční partneři, včetně Číny, Brazílie, zemí Afriky, Blízkého východu a v poslední době i nové administrativy Spojených států amerických.
Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kteří s námi sdíleli slavnostní oslavy 80. výročí vítězství nad nacismem. Jsem přesvědčen, že duch solidarity a harmonie, který nás v těchto dnech v Moskvě spojoval, nám bude i nadále pomáhat budovat plodnou spolupráci a partnerství ve jménu pokroku, bezpečnosti a míru.
Rád bych při této příležitosti rovněž vyzdvihl velkou roli novinářů, zástupců světových zpravodajských agentur, televizních kanálů a tisku, kteří pokrývali události jubilejního výročí i mnohahodinový program probíhajících jednání a pracovních schůzek. Udělali jste mnoho pro to, aby lidé v různých zemích světa pocítili jedinečnou atmosféru těchto slavnostních dnů v Moskvě. Děkuji vám samozřejmě i za toto setkání, neboť je již poměrně pozdě a všichni jsou už samozřejmě unaveni.
Děkuji vám za pozornost, protože je skoro půl druhé ráno, nebo v Moskvě dokonce více než půl druhé, nechám vás s Bohem odejít.
Děkuji vám za pozornost. Na shledanou.
Zdroj: Kremlin.ru
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová