Prezident Zeman chce odvolat uznání Kosova jako samostatný stát. Filip (KSČM), je to možné, ratifikační proces nebyl dokončen

11. 9. 2019

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip na fb uvedl, že odvolání uznání Kosova je možné, protože ratifikační proces nebyl dokončen.

Prezident Miloš Zeman bude chtít s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby Česko odvolalo uznání Kosova samostatným státem. Ve středu to uvedl na tiskové konferenci po setkání se svým srbským protějškem, kde naznačil, že on takovou možnost podporuje. Podle českého prezidenta nepatří stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, do společenství demokratických zemí. Kosovo v reakci na Zemanova slova odvolalo účast na pražském summitu V4 a západního  Balkánu. 

 Kateřina Konečná, europoslankyně (KSČM) (fb):

Dne 21. května 2008 uznala Topolánkova vláda ČR na svém výjezdním zasedání v Teplicích Republiku Kosovo jako nezávislý stát, a to na návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který zdůraznil, že nezávislost státu Kosovo je fakt, s nímž »musíme pracovat a uznat realitu«. Tím došlo k porušení Rezoluce RB OSN 1244 i k porušení Helsinských dohod. KSČM proti tomuto kroku jako jediná strana vystoupila na půdě Poslanecké sněmovny, takže slova prezidenta republiky pouze potvrzují správnost našeho více než 10 let starého stanoviska. Jen mě mrzí, že pravice uznala stát, v jehož fungovaní hraje hlavní roli mafie. Ale jim to asi nevadí.

Autor: 
Vložil: jk
Zdroj: 
fb