Zelensky a etnopolitika – Vraždy politických oponentů, zničení 100 milionů ruských knih. Konfiskace majetku odpůrců a Rusů. Zákaz pravoslavné církve
Časopis Time vyhlásil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského osobností roku 2022, což je podle redakce časopisu jasná volba. Ztělesňuje totiž zářnou odvahu, která jeho lidu umožnila vzdorovat ruské invazi.
V jeho zemi však od 25. července skutečná moc postupně přešla z jeho rukou do rukou místopředsedy Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksije Danilova. Zelenský se soustředí na svou roli mluvčího režimu a Danilovovi přenechává přípravu dekretů, které podepisuje. Oba muži společně zavedli režim teroru.
Dne 17. a 25. července byli tři členové Rady odvoláni za četné činy velezrady, které nahlásili jim podřízení úředníci:
- diplomat Ruslan Demčenko,
- Zelenského přítel z dětství a šéf bezpečnostní služby SBU Ivan Bakanov,
- a bývalá Zelenského právní poradkyně a generální prokurátorka Ukrajiny Irina Venediktová.
Rinat Achmetov, před válkou nejbohatší muž Ukrajiny, v rozhovoru o těchto klíčových dnech řekl, že Zelenskij se pod rouškou reforem zmocnil veškeré moci.
26. srpna Oleksij Danilov v televizi NTA prozradil, že Rada bezpečnosti a obrany přijala plán obrany země v listopadu 2021, tedy čtyři měsíce před ruskou vojenskou intervencí. Tento dokument byl připraven poté, co Zelenský 8. a 9. prosince 2019 odmítl plán Minsk-3 navržený Paříží. „Je to obrovský zásadní dokument, který stanoví činnost všech orgánů bez výjimky: kdo a jak má jednat v situaci válečného stavu,“ řekl 7. září v Levé bance.
Vraždy politických oponentů
Politické atentáty obvykle provádějí „mainstreamoví nacionalisté„, nikoliv vládní orgány. Kdykoli mohou unést a zmizet, nebo dokonce popravit politické odpůrce přímo na ulici před zraky veřejnosti. Oběťmi jsou především novináři a volení představitelé. Nejedná se o novou operaci, neboť tyto vraždy provázejí občanskou válku již od roku 2014.
Člověk si vzpomene na poslance Olega Kalašnikova, který byl v roce 2015 zavražděn jedenácti kulkami do hlavy na prahu svého domu. Policie nikdy nezjistila, ani kdo vraždu provedl, ani kdo si ji objednal.
V některých případech se však jedná o dílo SBU (bezpečnostní služba). Například poprava oficiálního vyjednavače Denise Kirejeva při jeho návratu z Kyjeva, kde se neúspěšně účastnil kontaktů s Ruskem. Byl zabit na ulici 6. března 2022, protože si během jednání dovolil zmínit historické vazby mezi Kyjevem a Moskvou.
Političtí představitelé tyto činy veřejně nepropagují, ale podporují je. Říkají, že je třeba zemi „očistit“. Nejde o zabíjení agentů Ruské federace, ale každého nositele ruské kultury nebo kohokoli, kdo uznává hodnotu této kultury.
Kyjevský starosta, boxerský šampion Vitalij Kličko, pověřil neonacistickou skupinu C-14, aby mezi Ukrajinci slovanského původu lovila a zabíjela „sabotéry„.
Bylo zahájeno trestní řízení proti bývalým vysokým státním úředníkům, jako je poslanec Jevhen Murajev, bývalý ministr vnitra Arsen Avakov, bývalý premiér Arsenij Jaceňuk, bývalý tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandr Turčynov a bývalý prezident Petro Porošenko.
SBU od nynějška zatýká mnoho civilistů, které obviňuje ze spolupráce s Rusy.
Zákaz ruského jazyka
Zatímco podle dohod Minsk II (čl. 11, vysvětlující poznámka [1]) z 12. února 2015 měly mít regiony Donbasu možnost určit si vlastní úřední jazyk, Oleksij Danilov 1. září 2022 prohlásil: „To oni [obyvatelé Donbasu] musí najít společný jazyk s námi, ne my s nimi. Máme hranice, a pokud někomu nevyhovují zákony a pravidla, která platí na území naší země, nikomu nebráníme.“
A 21. října byl konkrétnější: „Ruština by měla z našeho území zcela zmizet jako prvek nepřátelské propagandy a vymývání mozků našeho obyvatelstva„.
Ovládání médií
Oleksij Danilov 20. července uprostřed krize v Radě bezpečnosti a obrany prohlásil, že mnoho lidí, kteří se v televizi objevovali před „ruskou agresí“, se již neobjevuje. „Nevíme, kam se poděli. SBU o nich učiní důrazná prohlášení“. Obvinil je, že informují o ruském pohledu na věc: „Implantovat sem tyto ruské příběhy je velmi, velmi nebezpečná věc. Zřejmě bychom měli pochopit, co jsou zač. Podívejte se: my je nepotřebujeme. Ať od nás odejdou, ať si jdou do svých bažin a kvákají si tam svou ruštinou.
Rada bezpečnosti a obrany už dala pod svůj dohled všechna tištěná i vysílaná média. Kromě toho zakázala sto kanálů Telegramu, které označila za „proruské“.
Zničení 100 milionů ruských knih
Ukrajinský knižní institut, jenž dohlíží na všechny veřejné knihovny, dostal 19. května, tedy ještě před krizí v Radě bezpečnosti a obrany, za úkol zničit 100 milionů knih [2].
Cílem bylo zničit všechny knihy ruských autorů nebo knihy vytištěné v ruštině či v Rusku. V praxi byla v rámci Nejvyšší rady jmenována komise, která měla zajistit provedení této intelektuální čistky. Ukázalo se však, že naprostou většinu knih v knihovnách tvořily praktické knihy o vaření, šití apod. Nějakou dobu čekaly, než byly odstraněny. Chvíli čekaly, než byly vyrabovány, přičemž přednost měli zlí autoři jako Alexandr Puškin a Lev Tolstoj.
Zákaz politických stran
Dvanáct opozičních politických stran bylo postupně zakázáno. Poslední z nich byla sankcionována 22. října [3]. Jejich zvolení představitelé byli odvoláni.
Pouze Zakarpatská oblast (blízká Maďarsku) odmítla odvolat místní představitele zakázaných politických stran.
Konfiskace majetku odpůrců a Rusů
Od konce února zabavila ukrajinská Agentura pro výzkum a správu majetku (ARMA), protikorupční orgán Evropské unie, majetek v hodnotě více než 1,5 miliardy hřiven, tedy 41 milionů dolarů.
Oligarchové vlastnící média byli jeden po druhém nuceni vydat svůj majetek. Jedná se o obecný plán na osvobození země od jejich vlivu. Stále však mají právo vlastnit jiné typy společností.
Podle ukrajinského zákona z roku 2021 je oligarchy 86 občanů, kteří mají nejméně 80 milionů dolarů, účastní se politického života a mají velký vliv na média. Podle Oleksije Danilova by na konci války už neměli existovat žádní oligarchové.
Rada bezpečnosti a obrany 7. listopadu rozhodla o znárodnění továren patřících oligarchům, včetně Igora Kolomojského, finančníka Volodymyra Zelenského. Byly převedeny pod správu ministerstva obrany a po skončení válečného stavu by měly být „vráceny ukrajinskému lidu“.
Toto rozhodnutí se týká mimo jiné ukrajinského výrobce leteckých motorů Motor Sič, který byl ve sporu s čínskými investory u arbitrážního soudu v Haagu (případ Beijing Skyrizon). Čína, která si nárokuje 4,5 miliardy dolarů, označila znárodnění za „krádež„. Podle Pekingu: „Od roku 2020 ukrajinská vláda neustále vytváří problémy, bezdůvodně obviňuje, potlačuje a pronásleduje čínské investory, a bezdůvodně zavádí zvláštní hospodářské sankce s cílem znárodnit společnost Motor Sič PJSC nezákonnými prostředky a bezostyšně uloupit čínská aktiva v zahraničí.„
Rada bezpečnosti a obrany 20. října obstavila majetek 4 000 ruských společností a jednotlivců v zemi.
Toto rozhodnutí se týká i ukrajinských osobností, které se v Rusku usadily před válkou, jako jsou zpěvačky Taisija Povaliy, Ani Lorak, Anna Sedokova a televizní moderátorka Regina Todorenko.
Zákaz pravoslavné církve
Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny rozhodla 1. prosince 2022 o „zákazu působení náboženských organizací spojených s centry vlivu Ruské federace na Ukrajině“, oznámil prezident Zelenský při podpisu dekretu 820/2022 [4].
„Státní služba pro etnopolitiku a svobodu svědomí“ byla pověřena, aby se zmocnila. budov pravoslavné církve v jurisdikci moskevského patriarchátu.
Před dvěma týdny ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) násilně prohledala klášter a obvinila popy z toho, že se odvážili označit Rusko za „vlast“.
Prezident Zelenský je přesvědčen, že respektuje západní standardy lidských práv. Evropský soud pro lidská práva již nebude moci registrovat stížnosti z Ruska, protože Moskva vystoupila z Rady Evropy.
Přerušení všech vztahů s Ruskem
Dne 4. října podepsal prezident Zelenský dekret, který zakazuje jakákoli další jednání s Ruskem.
Dne 1. prosince Oleksij Danilov vyzval ke „zničení Ruska. Své prohlášení upřesnil následovně: „Je prostě třeba je zničit, aby přestali existovat jako země, v hranicích, ve kterých nyní existují… Jsou to prostě barbaři. A když říkáte, že s těmito barbary musíme sedět u jednoho stolu a mluvit s nimi, považuji to za nedůstojné našeho národa. „
AUTOR: Thierry Meyssan, politický konzultant, předseda a zakladatel Réseau Voltaire (Voltairova síť). Nejnovější dílo v angličtině – Before Our Very Eyes, Fake Wars and Big Lies: Od 11. září po Donalda Trumpa, Progressive Press, 2019.
Ilustrační foto: Pálení knih bojůvkami SA Berlíně 1933