Ve dnech 2. – 3. září 2022 navštívili Písek vzácní němečtí přátelé ze Suhlu. Připomeneme, že Suhl je nyní čtyřicetitisícové město v Duryňsku v SRN dříve NDR. Věhlas město získalo především výrobou loveckých zbraní a nyní je atraktivním centrem turistiky a zimních sportů. V minulosti proslulo mj. efektivní a kvalitní bytovou výstavbou. Proto také v diskusi účastníci zavzpomínali na výměnu celých stavbařských kolektivů, které si navzájem na stavbách v Jihočeském kraji ČSSR a NDR vyměňovali zkušenosti z praktické výstavby bytového fondu.
Družební spolupráce mezi OV KSČM České Budějovice byla například v roce 2019 povýšena a potvrzena podepsáním Deklarace. Partnerství a družební spolupráce pokračuje. Ta je uskutečňována i mezi levicovými funkcionáři z partnerského města Bad Salzungenu a z naší strany strakonickým OV KSČM a LKŽ. Při besedě a výměně zkušeností přítomní zavzpomínali na více než čtyřicetiletou spolupráci mezi městy Suhl, Českými Budějovicemi a Strakonicemi.
V bohaté diskusi například zaznělo, jak byla v Suhlu dříve plně vyřešena bytová otázka a město se rozrůstalo až do počtu téměř 57 tisíc obyvatel. Po sjednocení Německa se však město začalo vylidňovat a nyní má hodně neobsazených bytů. Jedním z důvodů, jak zaznělo, je trvající ekonomický a společenský rozdíl mezi tzv. východní a západní částí Německa. Neobsazené byty jsou nyní poskytovány uprchlíkům v rámci humanitární pomoci.
V rámci prohlídky Písku němečtí přátelé navštívili mj. Zemský hřebčinec, jehož historie sahá až do roku 1763. V rámci prohlídky shlédli závodní soutěžní ukázky mladých koní, navštívili stáje a při výkladu se seznámili s ustájením koní a péče o ně.
Po obědě a krátkém odpočinku se uskutečnila prohlídka Vodní elektrárny královského města Písku, která je nejstarší toto typu. Po rekonstrukci dodává od 1994 elektrický proud do městské sítě. V rámci prohlídky byl také navštíven sousedící přilehlý ostrůvek a jeho kouzelná nepřikrášlená přírodní zákoutí s bájným Golemem a krásným pohledem na splav, překrásné korzo kolem řeky Otava i Kamenný most.
Následující den v sobotu byla uskutečněna prohlídka zámku Orlík a zámeckého parku v Čimelicích. Po návratu pak vícero pamětihodností a krásných míst v Písku. Například Palackého sady s galerií soch významných básníků, a právě probíhajících Slavností piva a gastro festivalu. Samozřejmě nešlo vynechat nejstarší Kamenný most ve střední Evropě (někdy také Jelení most), jehož existence se datuje do 13. století.
V podvečerních hodinách, po rozloučení s Pískem a částí Písecka pak naši přátelé nastoupili cestu zpět do Českých Budějovic, kde jsou ubytováni.
Více než slova možná lépe vyjádří galerie fotografií.