Malostranské náměstí: Vazalská smlouva s USA přináší řadu otázek

30. 5. 2023

Komunisté společně se zástupci dalších levicových sil dnes na Malostranském náměstí v Praze protestovali proti podpisu tzv. obranné smlouvy mezi USA a Českou republikou, kterou minulý týden signovala v Pentagonu coby vládní zmocněnkyně ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Slyšeli je právě jednající poslanci? Budou na snad ještě našich vojenských letištích startovat »ukrajinské« F-16? Stanou se proto cílem ruských taktických jaderných raket? Budou na českém území americké jaderné zbraně? To je pár z otázek, které na akci zazněly.

Europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná připomněla, že smlouva byla vyjednávána tajně. »Jsou věci, které se dají změnit. Tato vláda udělá za dva roky ještě pěkný bordel, ale ten bordel se dá napravit, když přijde vláda, která to bude myslet s ČR dobře. Ale tato smlouva je napsaná tak, že ať přijde jakákoli vláda, tak jí nikdo nevypoví. Přijde vám to normální? Vláda si to odsouhlasila a ministryně Černochová jela políbit prsten do Ameriky. Ani ti Poláci, kteří mají s USA nadstandardní vztahy, do USA žádnou smlouvu podepisovat neletěli. Vláda nemá odvahu o těch věcech hovořit a kdo je jen trochu proti tomu, je označen za pátou proruskou kolonu. Když jsem tady viděla ty motorkáře, nebo co to bylo, jak nám tady projížděli, víte, co bych si strašně přála? Aby po těch amerických vojácích tady nezůstal ani ten smrad, jako tady po těch motorkách,« řekla Konečná.

Reagovala tak na situaci v úvodu akce, kdy došlo ke konfliktu mezi účastníky a hrstkou motorkářů, která cíleně narušovala projevy burácením motorů. Jeden z motorkářů se proti demonstrantům rozjel a musela zasahovat policie.

Bývalý premiér a současný předseda spolku Nespokojení Jiří Paroubek představil další problém, který přinese. »Dodávku stíhacích bombardérů F-16 Ukrajině již přislíbily jak USA, tak některé evropské země. A to včetně výcviku pilotů. Přináší to zcela zásadní rizika i pro Českou republiku. V rámci logistiky a technické připravenosti letišť, včetně jejich personálu bude nutné připravit pro tato letadla co nejvíc letišť s náhradními díly. V podmínkách válečného konfliktu je to nevyhnutelné. Z toho ovšem plyne, že letouny budou muset být opravovány a připravovány na bojové mise v okolních zemích a z letišť v zahraničí se budou vypravovat na Ukrajinu a poté se opět vracet. Prostě Ukrajina zřejmě není schopna zajistit pro tyto stíhací bombardéry kvalitní vlastní letiště. A která letiště připadají v úvahu? Samozřejmě v Polsku, ale také na Slovensku, v Pobaltí, ale rovněž v České republice,« řekl Paroubek a tím se dostal ke smlouvě podepsané Černochovou a zatím neschválené parlamentem.

»Podle ní máme de facto vydat do rukou armády USA naše vojenská letiště a výcvikové prostory. A na našem území, tam, kde budou operovat Američané, dáváme armádě USA veškeré pravomoci. A to bez kontroly a bez možnosti jakým způsobem je bude armáda USA využívat. A co k nám bude přepravovat a v jakém počtu. Podle smlouvy činnost americké armády a jejich vojáků na našem území nepodléhá našim soudům a nebude se řídit naší legislativou. Je nutné chápat, že v případě eskalace konfliktu na Ukrajině, a tou eskalací nepochybně bude nasazení stíhacích bombardérů F-16 na Ukrajině, může Rusko odvetou rozhodnout o nasazení taktických jaderných raket. A pokud budou zapojena i česká letiště, může to být i vůči nim. Tedy vůči letištím, pokud tam budou americké vojenské základny s muničními sklady a vojenská letiště pro lety stíhaček F-16,« varoval Paroubek.

Místopředseda KSČM Milan Krajča na třech krátkých citacích z »obranné« smlouvy dokázal, čeho se Česká republika schválením této vazalské smlouvy vzdává. »Proti zájmu obyvatel této republiky Fialova vláda schválila třeba toto: ‚Letadla, plavidla a vozidla provozovaná ozbrojenými silami USA, nebo výlučně pro ně, mohou volně vstupovat, pohybovat se na území České republiky a opouštět ho za podmínek respektování relevantních pravidel pro bezpečnost, ochranu a pohyb v oblastech letectví, vnitrozemské plavby a pozemní dopravy. Na palubu takových letadel, plavidel a vozidel nebude možné bez souhlasu Spojených států vstupovat nebo je podrobovat prohlídce.‘ Další citát z této ostudné smlouvy: ‚Na žádost Spojených států a za účelem plnění svého závazku ke vzájemné obraně Česká republika tímto vykonává svoji suverénní diskreční pravomoc a vzdává se přednostního práva na výkon trestní jurisdikce.‘ A třetí citát: ‚Příslušníci ozbrojených sil USA a závislé osoby nebudou na území České republiky povinni platit jakoukoli daň, poplatek, licenční poplatek ani podobné poplatky včetně DPH z nákupu, vlastnictví, držby, užívání, převodu…‘ Přečtěte si tu smlouvu celou, ať sami vidíte, co za našimi zády dělá Fialova vláda,« vyzval Krajča. Text tzv. obranné smlouvy je k dispozici zde.

Herec Ivan Vyskočil připomněl, že na současné problémy bylo zaděláno už po »hadráku«, když byla rozpuštěna Varšavská smlouva, z Československa odešla sovětská armáda a ČR pak naopak vstoupila do NATO. Eva Novotná z hnutí Ne základnám si všimla další zvláštnosti: »Nebudeme se přejmenovávat jen proto, že ve smlouvě je používáno slovo ‚zařízení‘ místo ‚základny‘ – jak by to znělo: Ne zařízením?« Jan Kavan z iniciativy Mír a spravedlnost se hrdě přihlásil, že je chcimír. Podle něj sice ve smlouvě není nic o tom, že v ČR budou umístěny jaderné zbraně, ale zároveň v ní není nic o tom, že se tak nikdy nestane.

Z podia dále promluvili předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM Petra Prokšanová, mluvčí Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS) Miroslav Prokeš, předsedkyně Levicových klubů žen (LKŽ) Květa Šlahúnková, Petr Vlček za České mírové hnutí, Michal Ulvr z iniciativy Chceme demisi vlády – Stoupenci LEVICE nebo Adam Nainar z Komunistického svazu mládeže. Konečná v závěru řekla, že další protestní akce budou následovat.

Video: 

Fotogalerie

Autor: 
zmk
Zdroj: 
+foto: iportal24.cz, další foto: KSČM