»Pro mě jste stále prezident a také budete,« řekl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička směrem k Václavu Klausovi, který se zúčastnil dnešní pietní akce ČSBS na Kobyliské střelnici. K dalšímu řečníkovi Jiřímu Paroubkovi pak dodal: »Vy jste pro mě byl premiér, jste premiér a budete jím.« Na místě, kde se konaly v době II. světové války popravy, zaznívala kritika přepisování historie i výzvy k míru. Exprezident dokonce uvedl, že nesouhlasí se zamlčováním rozhodujícího podílu Rudé armády na osvobození naší vlasti.
Klaus se vyznal z toho, že místo pietního aktu je pro něj specifické, protože bydlí nedaleko odtud a chodí okolo střelnice na procházku. »Tímto smutečním setkáním si připomínáme události před osmi desetiletími. Je nás málo, kdo je zažil, a už skoro nikdo, kdo byl v té době v dospělém věku. Já jsem jako dítě viděl stavení barikády a zažil 9. květen, kdy došlo k osvobození a my ho dnes trochu nesmyslně slavíme o den dříve,« řekl Klaus.
Konstatoval, že se vždy snažil, aby okupační zločiny nebyly zapomenuty. »Nejen pro naši generaci, ale pro generace, co přijdou pro nás,« řekl. Uvedl, že v Kobylisích se nebojovalo, přesto na zdejší střelnici zahynuly stovky lidí, kteří se neprovinili ničím jiným, než že se nepodvolili okupantům. »Včerejšek nezměníme, ale dnešek můžeme,« vyzval s dodatkem, že odmítá přepisování historie a »symetrizaci viny obětí a pachatelů«.
Vadí mu, jak se nehovoří o Rudé armádě, na rozdíl od té americké, která osvobodila »jen malou část« našeho území. Připomněl, že při osvobozovacích bojích v tehdejším Československu padlo 140 tisíc sovětských vojáků a jen 116 vojáků amerických. »To je poměr 1000 ku jedné,« uvedl exprezident.
Zkritizoval rovněž bagatelizování viníků a příčin II. světové války. V této souvislosti zmínil zejména návrh na udělení medaile Za zásluhy nejvyššímu politickému představiteli sudetských Němců Berndu Posseltovi, jak ho předložil lidovecký poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL). »Něčemu takovému by ti, kteří byli zastřeleni na Kobyliské střelnici, nemohli uvěřit,« zakončil svůj projev Klaus.
Expremiér a předseda ČSSD Paroubek připomněl tragické osudy související s Kobyliskou střelnicí. »K nejhnusnějším činům německé okupační moci docházelo, když odmyslím koncentrační tábory a vraždění českých občanů v pankrácké sekyrárně, právě na této střelnici. Za německé okupace v letech 1939-45 sloužila k represivním popravám,« řekl Paroubek, který připomněl, že nejvíce poprav v proběhlo v Kobylisích po atentátu na Heydricha v období tzv. II. stanného práva. »Od 30. května do 30. července 1942 – za 33 dní – zde bylo popraveno podle dokonalé německé evidence 539 lidí. Z toho bylo 463 mužů a 76 žen, jen výjimečně jiné než české národnosti. Bylo mezi nimi mnoho významných vědců, umělců, politiků, Sokolů a také vojáků,« připomněl šéf ČSSD.
Uvedl, že mu Kobyliská střelnice utkvěla v paměti už před lety podle popisu v jedné z publikací nedávno zesnulého historika, profesora Roberta Kvačka. »Ten mimo jiné popisoval popravu, jak on to charakterizoval, ‚starého československého generála Bílého‘. Generál Bílý odmítl před popravou pásku přes oči a před popravčí četou vojáků zbraní SS zvolal: ‚Ať žije Československá republika! Ať žije Sovětský svaz! Psi, palte!‘. Myslím, že generála Bílého není možné považovat, jak je dnes módním zvykem u velké části publicistů, ale také členů současné vlády, za proruského. Generál Bílý si uvědomoval, stejně jako my všichni, co zde jsme, rozhodující podíl Sovětského svazu na válečných operacích proti Německu v té době. A já mohu jen dodat, že se jednalo o rozhodující podíl SSSR na vojenském vítězství nad nacistickým Německem,« konstatoval Paroubek.Poslanec SPD Jiří Kobza vyzdvihl poselství lidí zemřelých na Kobyliské střelnici, a tím je důležitost míru. »Je potřeba zabránit válečnému šílenství, které vidíme v okolních zemích. Lepší je začít jednat než střílet,« řekl s adresnou kritikou na vládnoucí pětikoalici, která »nebyla schopna ani překousnout« zařazení 15. března mezi významné dny České republiky.
Místopředseda Trikolory Josef Sláma rovněž zdůraznil, že ruská armáda měla největší podíl na osvobození našeho národa. »Nehodlám se podílet na přepisování dějin. Nesmíme je zkreslovat, a už vůbec ne karikovat,« řekl Sláma, který označil návštěvu prezidenta Petra Pavla v Německu 15. března za »lidsky nemorální a politicky hloupou a nešťastnou«. »Pokud bude naše politická reprezentace šlapat po hrdinech a obětech, nesmíme si to nechat líbit,« dodal Sláma.
Člen nejužšího vedení KSČM Vladimír Chaloupka k tomu dodal, že 79 let po »nejstrašnější válce« jsou činy pachatelů zlehčovány a omlouváni. »Potomci viníků jsou oslavováni a navrhováni na státní vyznamenání. Žijeme ve zvrácené době, kdy mír je nadávkou,« uvedl Chaloupka.
Na dnešní akci nechyběl ani další člen nejužšího vedení KSČM Jiří Horák, místopředsedkyně ústecké krajské organizace ČSSD Iva Vrbová či druhé nejmladší lidické dítě Jiří Pytín, jehož tatínek byl popraven právě v Kobylisích.
Podle neúplných seznamů bylo na Kobyliské střelnici v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než 755 lidí. Poslední obětí byli tři obyvatelé Kobylis, kteří se náhodně pohybovali před vchodem do střelnice a byli zastřeleni v průběhu Pražského povstání 7. května 1945 vojáky SS.