Keller: Nápad s eurem

9. 1. 2024

Keller bez cenzury: Jan Keller píše, že nápad k zavedení eura v ČR má něco do sebe: přestali bychom se klamat ohledně toho, že máme nějakou „naši“ ekonomiku.

 

Ve svém novoročním projevu prezident Petr Pavel navrhnul začít dělat kroky k přijetí eura. Zdůvodnil to v prvé řadě naší povinností dodržovat závazky. Oživil tím otázku, nakolik je pro nás euro výhodné a koruna nevýhodná. Z ekonomického hlediska je to diskuse poměrně komplikovaná a pan prezident ani nepředstírá, že by se v ní nějak orientoval. Přesto lze jeho nápad považovat z jistého hlediska za vysoce inspirativní.

Během diskuse zazněly zajímavé názory. Koruna je prý zbytečná, protože nás neochránila před enormním zdražováním potravin. Znamená to snad, že pokud bychom včas přešli na euro, zabránili bychom tomu, aby náš trh s potravinami ovládlo několik mamutích řetězců, které si mohou dovolit ceny docela netržně diktovat? Posílilo by přijetí eura naši potravinovou soběstačnost? A dodávají Slovákům kvalitnější potraviny než nám, protože za ně platí eurem?

Když už jsme u toho, nese koruna také vinu za jeden z našich hlavních problémů, a sice za to, že od nás každoročně odtékají stovky miliard velkým nadnárodním firmám a zahraničním bankám? Lze prokázat, že pokud bychom při předávání našich firem cizím bankám a koncernům a při přeměně naší ekonomiky v montovnu zavedli zároveň euro, masivní odtok financí od nás do cizích kapes by se nekonal?

V luštění ekonomických záhad bychom mohli dlouze pokračovat. Všichni víme, že vyrábíme poměrně lacino elektrickou energii, kterou pak kupujeme tak draze, že to ruinuje firmy i mnohé domácnosti. Změnilo by se na tomto vládami tolerovaném okrádání něco, jestliže bychom místo koruny používali euro? A pokud bychom přešli od ruského plynu na údajně americký a měli namísto koruny euro, přestal by být stlačený americký plyn násobně dražší, než byl ruský?

Jak blahodárné sociální dopady by mělo zavedení eura? Zabránili bychom jeho včasným přijetím tomu, že se nyní zhruba třetina domácností pohybuje buď těsně nad hranicí bídy, anebo klesla dokonce pod ni? Proč na tom nejsou Slováci používající euro už dlouhá léta o nic lépe než my? Může skutečně právě koruna za to, že bydlení je u nás tak drahé a že domácnosti vydávají tak vysoký podíl svých příjmů za vynucené výdaje v podobě nájmu, tepla, elektřiny či vody?

Na tom, že pan prezident zahořel na Nový rok pro euro, je zvláštní, že svůj nápad nekonzultoval ani s premiérem, se kterým téhož dne vysoce reprezentativně poobědval. Dost možná na to zapomněl proto, že prezidentské volby má už za sebou, zatímco pana premiéra právě čekají ty evropské a nebylo by voličsky prozíravé slabost pro euro před nimi vyjevit.

Přesto je nutno uznat, že prezidentův návrh, i když je třeba z hlediska ekonomického a sociálního pošetilý, má něco do sebe. Zrušení koruny a přijetí eura by bylo správným krokem k tomu, abychom přestali sami sebe klamat. Díky tomu, že stále používáme koruny, si zcela naivně namlouváme, že máme nějakou svou ekonomiku, kterou dokážeme řídit podle našich vlastních představ a potřeb. Používání koruny nás udržuje v životě ve lži stejně jako třeba přetrvávání prezidentského úřadu. Vlající prezidentská zástava je v podstatě jedna velká dezinformace. Namlouvá nám, že máme státní suverenitu a můžeme si ve své zemi dělat to, co je v našem nejvlastnějším zájmu.

Asi není náhoda, že korunu chce zrušit ten samý člověk, který se vyslovuje pro zrušení práva veta členských zemí při rozhodování Evropské unie. Přežitky suverenity národních států je třeba krok za krokem odbourávat. Pokud by hlava státu fungovala aspoň trochu logicky, měla by příště navrhnout, aby byl zrušen prezidentský úřad.

Byl by to další krok k životu v pravdě.

Autor: 
Jan Keller
Zdroj: 
https://casopisargument.cz/?p=54785