Jak banky znehodnocují peníze

11. 7. 2025

Dnešní ekonomický systém nefunguje jako v minulosti. Většina peněz vzniká úplně jinak, než si mnoho lidí myslí vytvářejí je banky, když poskytují úvěry. Tento způsob tvorby peněz zásadně ovlivňuje inflaci a hodnotu úspor.

»Současná ekonomika je nastavená tak, že se víc vyplatí si peníze půjčovat a investovat, než je jen spořit. Jedním z klíčových důvodů znehodnocování peněz je způsob, jakým dnes peníze vznikají. Banky totiž vytvářejí nové peníze tím, že poskytují úvěry. Jakmile si někdo vezme půjčku nebo hypotéku, banka doslova vytvoří nové peníze. Stejný princip platí, když banky kupují státní dluh. Tímto způsobem vzniká naprostá většina peněz v oběhu. A čím víc se jich tvoří, tím menší hodnotu mají. Množství peněz v oběhu aktuálně přibývá mnohem rychleji než produkce zboží a služeb, to vede ke zdražování tedy k inflaci. Ta pak snižuje hodnotu úspor,« tvrdí ekonom Roman Pilíšek.

Mnoho lidí nechápe, proč s větším objemem peněz v oběhu rostou ceny. Důvody jsou ale podle Pilíška jednoduché. Lidé mají zkrátka víc peněz k utrácení. Když banky poskytují více úvěrů, roste objem peněz v ekonomice. Firmy i domácnosti mají víc peněz na nákupy, investice nebo spotřebu – dochází k peněžní iluzi. Poptávka pak následně převyšuje nabídku, výrobci nestíhají pokrýt rychle rostoucí zájem, a protože zákazníci jsou ochotní platit víc, firmy zvyšují ceny. Roli hraje i psychologie – pokud lidé očekávají, že ceny porostou, začnou utrácet dřív a víc. To dále opět zvyšuje poptávku, a tím i inflaci.

Za posledních deset let se v Česku množství peněz v oběhu více než zdvojnásobilo. V takovém prostředí se stále výrazněji ukazuje, že klasické spoření nestačí. Tradiční formy totiž inflaci obvykle neporazí. Lidé proto stále častěji hledají způsoby, jak uchovat hodnotu svých peněz. Jednou z možností, která se opakovaně osvědčila, je ukládání úspor do fyzického zlata.

»Od roku 2013 vzrostla peněžní zásoba ze zhruba tří bilionů korun na sedm bilionů. S tím rostly i ceny – nemovitostí, služeb, ale i zlata. Právě zlato se v tomto období ukázalo jako jeden z nejlepších způsobů, jak uchovat hodnotu peněz. Zatímco úspory na běžném nebo spořicím účtu kvůli inflaci ztrácely na hodnotě, zlato v průměru rostlo rychleji než inflace. Dokonce i v porovnání s nemovitostmi si vedlo velmi dobře – navíc má tu výhodu, že ho není třeba opravovat, pronajímat ani danit. Je snadno uchovatelné a přenositelné,« uvedl Pilíšek.

Pro necelých 60 procent Čechů představuje zlato srozumitelnou ochranu proti inflaci – ovšem pokud na ně mají. Za posledních deset let podle Pilíška vzrostla cena zlata v korunách o bezmála 200 procent – tedy více než inflace i průměrné zhodnocení běžných finančních produktů.

Autor: 
Jiří WERTZ
Zdroj: 
iportal24.cz