Družstva nejsou přežitek, mají velký potenciál

3. 7. 2025

OSN vyhlásila rok 2025 Mezinárodním rokem družstev. Družstevní asociace ČR při této příležitosti uspořádala oslavy družstevního podnikání, jako spolupořadatele přizvala Zemědělský svaz ČR.

Na světě jsou dnes více než tři miliony družstev. Tato družstva sdružují přes miliardu členů a zaměstnávají kolem 280 milionů lidí, což představuje asi 10 % všech zaměstnaných osob na světě. Podle statistik Mezinárodního družstevního svazu družstva generují příjmy přesahující 3 biliony USD ročně. Mezi 300 největšími družstvy ve světě jsou podniky působící v různých sektorech, jako zdravotnictví, zemědělství, finančnictví a maloobchod. V Evropské unii působí přibližně 250 000 družstev, která zaměstnávají 5,4 milionu lidí a mají 163 milionů členů, což představuje přibližně třetinu obyvatel EU. »Možná už jsme zapomněli, že historicky družstva stála i za takovými počiny jako je stavba Národního divadla, zoologické zahrady nebo Petřínské rozhledny,« uvedl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu.

Družstvo je komunita

Družstva podle něho umožňují sdružování osob s podobnými zájmy a cíli, podporují společné podnikání tím, že sdružují své prostředky a síly. »Síla družstva není v jednotlivcích, ale v tom, jak společně rozhodují a nesou odpovědnost. Tím chci zdůraznit demokratický způsob rozhodování při řízení a směřování družstva – každý člen má jeden hlas,« řekl Pýcha. Ačkoliv náš právní řád se dívá na družstvo jako na jednu z běžných forem podnikání, realita je jiná. Družstvo není jen podnik, je to komunita lidí, kteří se rozhodli pracovat a růst společně.

Družstevní asociace ČR sdružuje přes 1400 aktivních bytových, výrobních, zemědělských i spotřebních družstev. Družstva dnes provozují moderní obchody, budují dostupné bydlení, pomáhají zaměstnávat znevýhodněné osoby, posilují postavení zemědělců. V ČR je na 3000 družstev, jež provozují moderní obchody na venkově, přispívají k cenově dostupnému bydlení a výrobní družstva pomáhají zaměstnávat znevýhodněné osoby… Družstva nejsou přežitek, ač mají 180letou historii.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček přiznal, že je velká škoda, že dnešní společnost vnímá družstevnictví jako relikt z doby socialismu, něco jako přežitek. »Mám zkušenost, že všechna družstva jsou velmi efektivní a jejich spolupráce je prospěšná. Potenciál družstev je velký, ať v oblasti rozvoje bydlení, zemědělství nebo co se obslužnosti českého venkova týče,« řekl ministr.

Podpora dostupného bydlení

»Máme ambici změnit problematiku bydlení a podpořit dostupné bydlení v ČR. Družstva hospodaří na neziskovém principu, a proto nabízejí dostupné bydlení,« řekl předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil.

Leo Doseděl, předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev, připomněl, že výrobní družstva odvedla za svou dlouhou historii velký kus práce. »Výrobní družstva přežila všechny režimy od roku 1896. Výrobní družstvo, to je česká firma, s českými vlastníky zaměstnávající české občany a vytvářející české výrobky. Přál bych si, aby nová vláda podporovala české výrobce, ať už malé nebo střední firmy. Vždyť jsou základním pilířem české ekonomiky,« uzavřel Doseděl.

Největší rozkvět zažilo družstevní bydlení v socialistickém Československu

FOTO – Wikipedia

Z diskuse:

Jen tak pro srovnání, které země jsou v podpoře a využívání družstevnictví nejlepší: Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Nový Zéland, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Německo, Itálie, Brazílie. Celkový obrat velkých družstev k HDP (SACOOP_GDP): Finsko (24,1 %), Švýcarsko (18,9 %) a Nový Zéland (17,1 %). Nikoho asi nepřekvapí, že ČR zde není. Všemu co mohlo narušovat absolutní privatizaci se po revoluci vytvořili velmi špatné podmínky pro provoz. Zákony o družstvech jsou u nás špatné, a kdybychom je jen opsali z kteréhokoliv výše jmenovaných zemí, fungovala by naše ekonomika lépe. Nejde tedy zdaleka jen o to, že se družstvům vytvořila špatná pověst, ale i o vytvoření špatných podmínek a zákonů.

Zdroj: 
iportal24.cz