Určitě je dobré znát své sousedy a v současnosti, kdy už se i u nás drsně a zřejmě na delší dobu etabloval kapitalistický systém, tak se dobří sousedé mohou i vzájemně poučit, jakými metodami práce mohou komunistické a levicové strany pracovat pro lidi v tomto politickém systému, prosazovat jejich zájmy a potřeby, znovu získat voliče pro podporu levicové politiky. Na jihu Čech staví svou činnost již mnoho let aktiv pro mezinárodní spolupráci spolu s krajskou komisí mládeže na dvou smlouvách:
za prvé na více než čtyři desítky let platné smlouvě o přátelství mezi krajským městem České Budějovice a městem Suhl v Duryňsku (nejmenší spolková země na východě Německa) a mezi jihočeskými okresními městy a jejich německými partnery.
Druhou je spolupráce Jihočeských komunistů s komunisty v Horním Rakousku a před rokem do třetice přibyla Die Linke v Bavorském Pasově v rámci také už skoro tři desítky let existující smlouvy o spolupráci tří sousedních měst České Budějovice, Linec a Pasov.
V sobotu 3. prosince se v budově OV KSČM v Českém Krumlově setkalo pět zástupců Komunistické strany Rakouska (KPÖ), šest funkcionářů Die Linke z Pasova a dvanáct Jihočeských komunistů. Setkání zahájila předsedkyně krajského výboru KSČM Alena Nohavová přivítáním všech hostů. Za hostitelský Krumlov je o městě a městské politice v zastupitelstvu informoval zastupitel Petr Šandera.
Nová zemská mluvčí KPÖ v Horním Rakousku Gerlinde Grün informovala o úspěších v posledních komunálních volbách, když v Linci je nyní spolu s ní poslancem také Michael Schmida, byli zvoleni komunističtí poslanci ve dvou dalších obcích, a hlavně velké vítězství zaznamenali komunisté ve Štýrském Hradci (Graz, druhé největším město v Rakousku), když díky úspěšné bytové politice v posledních letech zvítězili komunisté s 29 procenty hlasů a starostkou se stala komunistka Elke Kahrová. Ta je nástupkyní ve vedení štýrských komunistů Ernesta Kalteneggera, který proslul tím, že si jako městský a zemský radní ponechával pouze částku odpovídající průměrnému rakouskému platu a zbytek doslova a od písmene rozdával celé roky chudým. Podobně Elke Kahrová získala ve městě oblibu tím, že se jako radní angažovala ve shánění bytů pro méně majetné rodiny, poskytovala jim i důležitou poradenskou činnost a stejně jako všichni štýrští komunisté rozdávala část platu chudým. Z Horního Rakouska přijel také bývalý zemský mluvčí Leo Furtlehner, aktivní komunista Michael Reisinger a jeho syn zastupující Mladou levici Lucas Benjamin Reisinger (psali jsme o nich v týdeníku č.30). KPÖ má i další organizaci mladých komunistů, která každý měsíc hostí lidi, kteří nemají dostatek peněz na jídlo. Obě mládežnické organizace mají své kanceláře v Linecké budově strany a společně zorganizovali akci proti válce.
Velmi široká diskuze se rozvinula o metodách práce a současném vývoji v Bavorském Pasově. Tam je vedení strany Die Linke velmi mladé, v čele je Dennis Neubert spolu s Johannesem Hagnauerem a Christophem Grawem. „Máme nyní podobné problémy jako u vás, a nejsou to pro nás nové problémy,“ řekl v úvodním slově za pasovské komunisty Dennis Neubert. „Máme i u nás hodně lidí, kteří nevědí, co je čeká, jak budou žít, jíst, je vysoká inflace, a proto je třeba, aby levice byla stále silnější. Proto vítáme takovouto výměnu názorů a zkušeností, aby levicové strany opět posílily a dávaly lidem sílu a naději“. Bývalý předseda Die Linke v Pasově Werner Kneuer připomněl, že celé čtyři desítky let byl odborářem, pak dvacet let členem SPD, ale když začal být nespokojený s politikou sociálních demokratů, tak od nich odešel a začal se angažovat v Die Linke. Byl šest let jejím předsedou, pak to předal mladým a nyní aktivně odpočívá v důchodu. Žel nyní i u nich členů ubývá a proto zdůraznil, že je potřeba vrátit se k metodám poctivé práce s lidmi a získat je přesvědčivou politikou. Johannes Hagnauer k tomu dodal, že je třeba hledat stále nové cesty odpovídající aktuální situaci ve společnosti. Je důležité, že v Německu jsou lidé, kteří se přes stranu i odbory snaží jít do občanských iniciativ. Mladí hledají uspokojení mezi svými vrstevníky a problémy je spojují. Strana hledá přímý kontakt s lidmi, ale i v Die Linke je málo takových funkcionářů, kteří to umějí. Klasické politické strany působí na lidi přes tradiční spolky, mají s tím mnohaleté zkušenosti, ale Die Linke musí takové kontakty hledat. V Německu by měly mít větší sílu odbory, ale jen čtyřicet procent lidí má sjednanou mzdu přes odbory, zbývajících 60 % nemá. Lidi už neoslovuje ani metoda organizování prvních májů, kdy jim nabízíme pivo a klobásu.
Na slova pasovských zareagoval Leo Furtlehner, že naopak v Rakousku je pod vyjednáváním odborů 98 % lidí, přispívá k tomu povinnost pracujících být v odborech, podobně jako živnostníci a podnikatelé jsou ve státem organizovaných obchodních a hospodářských komorách a spolcích. Odbory mají i zákonodárnou iniciativu, tedy mohou podávat návrhy na zákony do Parlamentu. Podmínky pracujících v Rakousku jsou lepší než v Německu.
Nutno k této diskusi dodat, že my Češi víme, že u nás jsou odbory spíše na bázi proklamací a reprezentace funkcionářů, než aby rázně zastupovaly pracující a své odboráře.
Rakouští komunisté také uvedli, že politici v Rakousku mají také velmi dobré platy, takže je to více motivuje pro volební úspěch svých stran. Přestože Linec je politicky výrazně napravo a nemalá část obyvatel jsou potomci odsunutých Němců z pohraničí, tak se zde stavějí sociální byty, mnohem více než v menších městech, mají slušně vyřešeno parkování a dopravní cesty. Českobudějovičtí zastupitelé – komunisté při svých návštěvách oceňovali ziskové hospodaření městského podniku Energie AG Linz, které sdružuje všechny služby města, tedy dopravu, svoz a třídění odpadů, výrobu energie, ale i divadla, kulturní a sportovní zařízení, také letiště se smíšeným provozem atd.
Setkání v Českém Krumlově se vydařilo, a když se po společném obědě všichni členové sousedních stran vrátili do jednací místnosti, tak pasovští i linečtí vyjádřili přání, abychom vyčkali na lepší počasí a hned v prvních jarních měsících se sešli znovu. Poděkování za přípravu a zorganizování akce si zaslouží českokrumlovský okresní výbor strany, výkonný místopředseda Stanislav Trnka a mnohaletý organizátor činnosti jihočeského aktivu pro mezinárodní spolupráci Jaroslav Hanus. Fotky také dokumentují, že mezi účastníky převažovali mladí a poprvé nebyl problém s překladateli, na místě jich bylo nejméně šest.