Český Krumlov, hotel Růže: Vnímáme varování prezidenta Beneše?

30. 7. 2019

Pamětní deska v Českém Krumlově.  "Drazí přátelé a kamarádi.  Když jsem v roce 2010 procházel Českým Krumlovem, narazil jsem na nádvoří hotelu Růže na bystu prezidenta Dr. Edvarda Beneše s pamětní deskou,  na které vysvětluje proč podepsal své, dnes tak odsuzované, poválečné  dekrety. 

Už tehdy mi bylo jasné, že tato pravdivá slova zkušeného politika, budou současné  politické reprezentaci trnem v oku.  Nafotil jsem si to, protože s tímto textem zcela souhlasím.

 Letos, začátkem září, jsem se do Českého Krumlova vrátil.   Zcela podle očekávání, jsem nenašel nic.  Na místě bysty pana prezidenta jsou stánky, kde se prodává kde co.  Deska společně s bystou zmizela.  Tak zůstávají otázky.   Kdo nechal tento monument odstranit a jak je vůbec  možné odstranit pietní místo prezidenta, člověka, který tak zásadním  způsobem zařídil poválečné znovu vytvoření naší republiky.  Jednodušší je odpověď na otázku PROČ?  V době kdy ministři této vlády jezdí na srazy sudeťáků, se není ani čemu  divit.  Smutnou pravdou je, že se bude stavět památník cikánům v Letech, zatím co  slova prezidenta republiky byla odstraněna.  Když vidíme kam nás současní politici vedou, zamyslete se nad slovy pana  prezidenta.  

Přepis textu:

 14.12.1945 řekl o svých dekretech  "Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se  budou před sebou samými a před světem  očišťovat s toho, co v těchto letech napáchali.  A budou tomu sami věřit, až tyto  své nové lži budou přednášet. Říkal jsem  při jiných příležitostech, že máme všecko  zaznamenat a povědět to, co jsme zažili  ve svých vězeních a koncentračních táborech.  Ne snad jen proto, abyste nám  všem řekli o svém trápení, ale proto,  abyste se znovu mohli bránit, až oni  začnou s tou svou "očišťovací" kampaní.  Že začnou - o tom buďte přesvědčeni.  A konečně přijdou opět, aby od očištění  přešli k útoku. Bude to nová reakce, která  opět spojí útok na pokrok sociální, s útokem  na naší svobodu národní a lidskou.

 VRCHNÍMU VELITELI VDĚČNĚ  VETERÁNI II. SVĚTOVÉ VÁLKY  

Fotogalerie

Autor: 
Václav Princ
Zdroj: 
email