J. Kohlíček: Měděné sochy a trnová koruna jsou zachráněny

16. 4. 2019

Chrám Matky Boží v Paříži, který obdivují milióny turistů, včera večer hořel. Střecha a věžička 850 let staré katedrály se zřítila. Čelní věže i mobiliář jsou údajně zachráněny. Videa s požárem obletěla svět.

Prezident vyhlásil mezinárodní sbírku na obnovu. Čecha znalého historie jistě napadne hned několik paralel. Střecha katedrály se v poslední době opravovala a zřejmě někde u lešení požár dřevěné konstrukce začal. Při dokončování původní budovy Národního divadla došlo v Praze k podobné tragédii. V Paříži se podařilo o 150 let později 500 hasičů požár lokalizovat. V Praze budova vyhořela do základů. Nějak se zásah nepovedl.

V Paříži byla vyhlášena mezinárodní sbírka, v Praze jsme zůstali u celonárodní.

Prezident Macron měl vyhlásit návrhy na úpravy, zejména v sociální oblasti, které by reagovaly na požadavky hnutí Žlutých vest. Požár se stal vítanou záminkou k odložení avizovaného prohlášení. Protože prezident Macron je svou dosavadní praxí úzce spojen s vysokými bankovními kruhy, věřím, že právě od nich přijde pro obnovu katedrály významná podpora. Desítky miliard, které každoročně odchází z Komerční matky do mateřské Societé Générale nabízí vynikající možnost nepřímého podílu českých občanů na obnově tohoto skvostu gotické architektury.

Autor: 
Jaromír Kohlíček, kandidát do Evropského parlamentu za KSČM – Česká levice společně!