Zneuctění pohřebiště vojáků Rudé armády, uvedl Sputnik. Ne, nebylo, uvedly PL. Jedná o rekonstrukci a opravy

12. 1. 2021

Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček informoval o tom, že čestné pohřebiště vojáků Rudé armády v Praze bylo barbarsky zneuctěno.

„Jak chceme bojovat za záchranu od koronaviru, když ani nedokážeme ctít mrtvé hrdiny? A v médiích samozřejmě ani slovo,“ poznamenal Ovčáček.

Na fotografiích pomníků je vidět, že vandalové odcizili hvězdy a další symboly. Celý článek zde: https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021011213043960-v-praze-bylo-...

Aktualizace 11, oo hod.

Vymlácené hroby Rudé armády? Ne. Jen se dělá rekonstrukce, uvádí Parlamentní listy.

Další vandalismus vůči mrtvým vojákům Rudé armády? Vlna odporu kvůli údajnému poničení náhrobků na Olšanských hřbitovech v Praze se ukázala jako zbytečná. Dle vyjádření Policie ČR se nejedná o vandalismus, ale rekonstrukci. PL to sdělilo tiskové oddělení pražské policie.

Po sociálních sítích začaly kolovat snímky poničených náhrobků padlých příslušníků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa od nacismu. Fotky z pohřebiště z pravoslavné části pražský Olšanských hřbitovů, kde ostatky Rudoarmějců spočívají, měly být pořízeny během pondělí. 

Z některých náhrobků byly odejmuté rudé hvězdy či jinak poškozeno zdobení. Mezi uživateli sociálních sítí se začala šířit zpráva o dalším činu vandalů. V daném případě se ovšem ukázalo, že je to jinak a o žádný kriminální čin se v tomto případě nejedná. Redakci PL to řekla pražská policie. 

Autor: 
Sputnik/AlekseiVitviskiy
Zdroj: 
Sputnik