Pýcha vedení předcházela pád. KSČM zachrání omlazení

14. 10. 2021

Někteří vysoce postavení kandidáti namísto vedení společné kampaně sháněli kroužky pro své přednostní zvolení Budoucnost strany vidím v jejím omlazení a kompletní obnově vedení. Nadějí KSČM je současná europoslankyně Kateřina Konečná

Máme za sebou volby do Poslanecké sněmovny. Neříká se mně to lehce, ale pro KSČM – potažmo pro levici – dopadly zcela katastrofálně. Po jednatřiceti letech se Komunistická strana Čech a Moravy do sněmovny nedostala.

Pro odstupující vedení KSČM, nás kandidáty, i všechny straníky je to ledová sprcha. Sešup do pozice mimo Poslaneckou sněmovnu však začal již daleko dříve. Ve sněmovních volbách 2017 komunisté obdrželi jen 7,76 %, což přineslo patnáct poslaneckých míst. Oproti volbám v roce 2013, kdy jsme získali 14,92 % a 33 poslanců, to byl citelný propad. Tehdy se ještě dalo pohromě docela slušně zabránit. Dalším varováním se staly volby do Evropského parlamentu, při nichž KSČM obdržela už jen 6,94 %, přičemž se do Bruselu dostala pouze jedna zástupkyně komunistů, jíž byla Kateřina Konečná.

Že se blíží drtivá porážka, bylo nejzřetelněji patrno před rokem. Tehdy jsme se v krajských volbách ze stávajících 86 krajských zastupitelů propadli na 13, přičemž jsme získali zastupitele jen ve čtyřech krajích. Nemluvím o Senátu, kde jsme tradičně nezískali ani jednoho zástupce, nadto se ani jeden z našich kandidátů nedostal do druhého kola.

Po tomto (do té doby) největším volebním propadáku mělo dojít k radikálnímu řešení v podobě odstoupení předsedy strany, všech místopředsedů a celého vedení. Nějaké sypání písku na hlavu z nejvyšších míst KSČM sice přišlo, ale nejdůležitější bylo, že zde nebyla ochota cokoliv změnit. Moc chutná sladce, a odcházení z nejvyšších postů chce jistou míru odvahy, ale i pokory. Představitelé strany se domnívali, že ze setrvačnosti nám lidé hlasy do volebních uren „nasypou“. Nechali se při tom ukolébat volebními preferencemi, jež se stále pro KSČM pohybovali okolo pěti a půl až šesti procenty. Nadto někteří vysoce postavení kandidáti namísto vedení centrální společné kampaně sháněli kroužky pro své přednostní zvolení. Šlo o kroky, které pomohly k totální volební zkáze.

Co naplat, musíme přijmout tuto nehezkou porážku, a začít od začátku. Nyní se oddělí zrno od plev. Ukáže se, kdo je opravdový komunista, jemuž jde o vizi sociálně – spravedlivé společnosti, anebo ten, kdo k poslaneckému úvazku zasedá v rozličných správních a dozorčích radách.  Musíme být srozumitelnější, vysvětlovat náš program a oslovovat mladou i střední generaci. Čeká nás dlouhá a náročná cesta, přesto není nic ztraceno. Příští rok se budou konat komunální volby, a do té doby se dá Komunistická strana Čech a Moravy aspoň stabilizovat. Tyto volby mohou pro nás být novým začátkem.

Budoucnost strany vidím v jejím omlazení a kompletním obnově vedení. Moji podporu má současná europoslankyně Kateřina Konečná. Je mladá, má zkušenosti z českého i evropského parlamentu, ale hlavně: nebojí se jít do politických střetů a má promyšlený tah na branku. Takováto předsedkyně je nadějí nové KSČM!

Autor: 
Radek NEJEZCHLEB, předseda OV KSČM Jindřichův Hradec
Zdroj: 
https://www.parlamentnilisty.cz/