Javorník 8. 5. 2019: Pietní akt připomněl 74. výročí skončení 2. sv. války a její oběti

10. 5. 2019

V malé, ale významné horské šumavské obci Javorník uctili oběti 2. sv. války. Pietní shromáždění se uskutečnilo pod záštitou Jihočeského krajského výboru KSČM a KČP.

Shromáždění zahájil předseda OV KSČM Prachatice Gustav Janáček, který v úvodu vystoupení přivítal přítomné. Byly jimi například delegace jihočeského KČP vedená předsedkyní Janou Kozákovou, dále OV KSČM Strakonice vedená předsedkyní Marií Pavlovičovou, OV KSČM Písek vedená Josefem Zíkou a delegace OV KSČM Prachatic, vedená Gustavem Janáčkem. Samozřejmě nechyběli občané Javorníka, Stach a okolí.

Přítomné byly rovněž členky Levicového klubu žen z Dobevi s  předsedkyní Ivanou Mašíkovou.

U památníku obětí 2. světové války zástupci delegací a občanů uctili památku osmi umučených místních občanů. Jejich jména nejsou zapomenuta. Jsou to Josef a Václav Blahoutovi, Jaroslav a Růžena Hanzlíkovi, Václav Mach, Václav Uhlíř, František a Josef Venclíkovi.  

Hlavní projev přednesl místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič. V projevu mimo jiné připomněl význam nezpochybňování české historie.

Další část pietního aktu se uskutečnila v místní restauraci, kde se uskutečnila beseda. Diskuse se Stanislavem Grospičem byla nejvíce zaměřena na aktuální otázky vývoje české společnosti. Z konkrétních témat to byly například církevní restituce, objektivnost vysílání ČT, zahraniční cesty a názory prezidenta ČR a celá řada dalších.  

Po skončení následovala volná zábava, kde k poslechu a tanci hrála kapela Radka Mráčka ze Stach.

Fotogalerie

Autor: 
Josef Zíka, foto: Josef Charvát
Zdroj: 
Vlastní