OV KSČM Strakonice

naše sídlo

Okresní výbor   K S Č M

Spojařů 1273, 386 01 Strakonice

předseda Václav Smeták

Úřední hodiny:

Po: 7:30-16:30

ÚT: 9:00-15:00

ST: 7:30-16:30

Čt:  7:30-16:30

Pá: 7:30-10:30

Kontakty:

tel.: +420 383 324 528

fax: +420 383 324 523

email: ov.strakonice@kscm.cz 

NAVRCHOLU.cz

Jižní Čechy - počasí

STRAKONICE KSCMZ médiíZajímavé názory z různých zdrojů

Zajímavé názory z různých zdrojů - přečetli jsme za Vás

Mezi kapitálem a smrtí

Mezi kapitálem a smrtí (7.7.2017)

Globální kapitalismus začíná zasahovat snad do všech lidských činností. Nejabsurdnější je snad jeho vztah k různým druhům pojištění. Věděli jste, že existuje tzv. pojištění »vratných« nebo obchod se smrtí? Ano, tyto amorální věci existují v USA, ale i v jiných zemích. Jedná se vysloveně o demoralizaci lidských vztahů a ukazuje se zde jasná nelidskost kapitalismu.

 O co jde v pojištění »vratných«? Tímto typem pojištění proslula společnost Walmart. Ano, jedná se o tu samou společnost, která ničila konkurenci účelově nízkými cenami, aby je po zlikvidování konkurence opět zvedla. Zaměstnanci této společnosti měli uzavřeny pojistky, kdy v případě jejich úmrtí by Walmart shrábl veškeré peníze. Společnost argumentovala následujícím tvrzením, že je tento typ pojistky nutný mít, protože do svých zaměstnanců investovala nemalé peníze na školení, atd. Jenže se jedná o naprosto nemorální věc, protože o pojistce často nikdo nevěděl a de facto si společnost pojistila vaší smrt. Peníze samozřejmě nedostali pozůstalí, ale společnost Walmart. Někdy nastala varianta, že společnost pojistku přiznala a pozůstalým určitý obnos předala. Nicméně neřekla, že pojistka byla mnohonásobně vyšší.

 

Ještě horší však je kapitalistická hra se smrtí, která rovněž dokáže vynášet nemalé zisky. Z historie je známo několik případů, kdy se člověk nechal záměrně zastřelit, aby poté byla vyplacena pojistka jeho rodině, která neměla peníze na živobytí. V USA se však vysloveně rozmohl obchod se smrtí a probíhá asi následovně. Představte si, že máte uzavřenu životní pojistku. Z ničeho nic onemocníte třeba rakovinou a nebudete mít peníze. Přijde k vám někdo, kdo vám přislíbí peníze na léčbu výměnou za vaši pojistku. Lékaři vám třeba řeknou, že máte rok života. Ten, kdo pojistku odkoupí, řekne, že vám zaplatí třeba půl milionu a jste pojištěn na milion. Ten, kdo ji odkoupil, bude doufat, že do roka zemřete, a vydělá půl milionu, protože druhou půlku investoval do vás. Takže ve své podstatě vyhrál terno. Problém nastane tam, když jen tak nezemřete a budete dále žít. I tento případ již v USA nastal, když člověk, který trpěl AIDS, měl dva roky života, ale po objevení léků proti této chorobě stále žil. Člověk, který od něj pojistku odkoupil, jej neustále bombardoval obtěžujícími telefonáty, jak je možné, že vlastně žije. Společnost, která vydělávala na lidské tragédii, se jmenovala Dignity Partners. Dnes už tato společnost neexistuje, ale v USA jich je jako hub po dešti.

 

Jak můžete vidět, tak celý globální kapitalismus je protkán spekulacemi a následným pojištěním. Jedná se o nelidskost kapitalismu, kdy se snaží vydělat úplně na všem - lidskou tragédii nevyjímaje. Z tohoto důvodu je nutná změna systému směrem k socialismu.

 

autor: J.K
zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/45807515
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena